City landscape

Busstation och hållplatser i Ljubljana

Vi har mer än 100 dagliga avgångar från Ljubljana.Köp biljett
Ljubljana är en station i Slovenien med intercity förbindelser till städer i Slovenien som t.ex. (Ljubljana (Flygplats), Maribor, Novo Mesto...) och internationella bussförbindelser till Kroatien (Zagreb, Rijeka, Split...), Bosnien och Hercegovina (Sarajevo, Banja Luka, Zenica...), Italien (Rom, Milano, Genua...) och 17 andra europeiska länder.


Vi har mer än 100 dagliga avgångar från Ljubljana, klicka här att köpa biljett.


I Ljubljana har vi hittat:

Ljubljana, Bus terminal
Adress: Trg Osvobodilne fronte 4 , 1000 Ljubljana
GPS-koordinater: 46.057709, 14.509529
Telefon: 1991
Telefon 2: +386 1 23 44 600
E-post: narocanje@ap-ljubljana.si
Map overlay

GPS-koordinater 46.057709, 14.509529

Klicka här för att öppna platsen på Google maps.


Ljubljana, Bus terminal ligger ca. 0.8 km från centrum, som är bara 11 minuters promenad.

Vid Ljubljana, busstation hittar du: bankomat, toalett, bagageförvaring, kiosk, kaffebar, snabbmatsrestaurang (McDonald’s) och växlingskontor.
Nära Ljubljana, busstation hittar du: parkeringsplats (331 m) och hoteller eller vandrarhem (Klicka här att se tillgängligt boende.) *.

Om du vill fortsätta din resa finns de följande transporttjänsterna tillgängliga nära Ljubljana, busstation: taxi, central train station (367 m - Ljubljana) och busshållplats (122 m) *.

Den närmaste flygplatsen till Ljubljana, Slovenien, är Ljubljana (Flygplats) som är 2.1 km bort. Den alternativa flygplatsen när man reser till Ljubljana är Zagreb (Flygplats) som är 145.7 km bort.


* Vi har gjort en grundlig forskning för att ge information om avståndet så exakt som möjligt, men vi kan inte garantera att informationen är korrekt.

Nästkommande avgångar från Ljubljana - LIVE!

Till Ljubljana (Flygplats)21:45h
Till Ljubljana (Flygplats)22:00h
Till Mannheim22:05h
Till Zurich22:10h
Till Bukarest22:20h
Till Koper22:25h
Till Bled22:30h
Till München22:45h
Till Berlin22:55h
Till Barcelona23:00h

OBS: Alla bussar är inte med på listan



Du betalar för dina biljetter med kreditkort